Zenelejátszó

2016. június 7., kedd

Quelindo-Michael (2015)

A szürke Quelindo felgaloppozott a trónra
Szoros küzdelmet követően, óvás után végül Quelindo nyerte a Magyar St. Leger-t, ezzel elhódítva a hármas Koronát. A magyar lóversenysportban Quelindo lett az ötödik ló, aki feljutott a trónra. A versenynapon Akaba és Thunder Teddington is izgalmas küzdelmet vívott a MAFE-Tattersals Díjban.
A vasárnapi verőfényes napon minden, életében először lóversenyt néző magyar sportbarát megérhette, miért nem volt elég két világháború, két szabadságharc,több forradalom és megannyi viszontagság,hogy a magyar ember szívéből kitöröltessen a lóverseny iránti rajongás. Az első futamtól kezdve rengeteg izgalomban lehetett része publikumnak. Látványos finisek,a végletekig kiélezett versenyek, lenyűgöző képességű versenylovak és remekebbnél remekebb lovasok léptek vasárnap pályára a Kincsem Parkban.
A vasárnapi versenyek kvalifikációval kezdődtek, egy csikó kivételével mindannyi induló megütötte a 0.45.0 másodperces mércét. Szintén a kétéveseké volt a főszerep az első futamban, a nyeretlen kétévesek versenyében.Volt valami a levegőben,mert két ifjonc sem volt hajlandó a startgép közelébe menni, ezért a versenyben nem vehettek részt. A rengeteg feszültséggel kezdődő verseny kárpótolta a közönséget. Rhodesian Storm viharzott be a célba elsőként a hazánkban debütáló  olasz zsoké, Michael Cadeddu kezében. Szorosan mögötte Mátka és Air Force ért haza. Maronka mester első sikerét könyvelhette el aznapra.
Magyar St. Leger:
Következhetett a főfutam,a Magyar St. Leger. A hároméves telivéreknek kiírt klasszikus versenyt 2800 méteres távra futják, itt már csak az évjárat legkeményebb lovai vannak talpon. A versenyt topfavoritja Quelindo ez évben megnyerte a Nemzeti Díjat és a Magyar Derbyt. Nagy nyomás nehezedett rá, hiszen a Hármas Koronáért szállt vasárnap versenybe: ezért a  halhatatlanná tevő címért ami a magyar lósport történetében eddig mindössze négy telivérnek sikerült, akik nevei arany betűkkel szerepelnek az évkönyvben: Try Well, Bilbao, April Sun, Saldenzar, Külön teher volt a szürke számára,hogy életében eddig még nem talált legyőzőre, és ha veretlenségét megtartja, akkor veretlenül, eddigi Hármas Korona nyerő társai felé emelkedik. Már a parádénál szinte tapintható volt a feszültség.
Chickawa vállalta magára a vezetést, mögötte Eltham, Áloműző és  Megkapó volt a sorrend, a mezőny végén Miss Turpan és Bukephalos galoppoztak. A túlsó oldal második felében kezdett felzárkózni El Dorado és Quelindo, a befutóban pedig átvették a vezetést. Az ő kettősük messze kivált a mezőnyből és hatalmas csatát vívtak a győzelemért. El Dorado ért át elsőként a célon, azonban a futam után a Versenyintézőség hivatalból óvást emelt a nyerő ellen szorítás és nekilovaglás címén, és az esetet megtárgyalva úgy döntött, hogy El Doradót hátrahelyezi. Quelindo bevonult a halhatatlanok közé, elsuhant mellettünk a történelem, unokáinknakis mesélni fogjuk ezt a napot. Nem egy szemben láttunk könnyeket. A dióspusztai tenyésztésű, kőkemény kanca, Megkapó Martin Srneccel harmadik.




2016. május 18., szerda

Grand National-Világ legkeményebb lóversenye,Brutális!

A földkerekség leglátványosabb, egyben legkeményebb sporteseménye a Grand National. A helyszín Liverpool, a pálya 7200m, rajta 30 akadály. Angliában  szinte nemzeti ünnepnek számít a futam, a helyszínen 80 ezer, a tv képernyők előtt 10 millió ember szurkolja végig az eseményt a szigetországban. Minden második felnőtt fogad a futamra, így a fogadási forgalom csak  az angoloknál meghaladja a 100 millió fontot.
Miért is brutális ez a futam?

Nem elég, hogy a verseny távja igen hosszú, több mint 4 mérföld (7 kilométer), de közben összesen 30 különféle akadályon (sövényeken,vizes árkokon) is át kell küzdeniük magukat a lovaknak. Még látványosabbá és veszélyesebbé teszi az egészet, hogy egyszerre 40 fős mezőny vág neki a pályának ezen az 1 millió font díjazású versenyen. A viadal nehézsége tehát nem csak a pálya hosszában, hanem az akadályok kiépítésében is rejlik: a változó magasságú (120 és 160 centiméter közötti) földből készült akadályok tetejére bokrokat telepítenek, ezért a ló nem látja hogy, milyen magasságot is kell átugrania, illetve mi vár rá az akadály mögött. A Grand National hendikep verseny (tehát a gyorsabb lovak hendikep értéket kapnak, és a verseny során ennek megfelelő plusz súlyt kell cipelniük annak érdekében,hogy a lassabb és gyorsabb lovak egyenlő eséllyel indulhassanak a megmérettetésen.)
Legendák övezik:

1956-ban például a királynő lova vezetett, azonban annyira elfáradt, hogy ötven méterrel a cél előtt már egy pályára vetülő árnyékot is át akart ugrani, szétcsúszott a lába, és végül kikapott.
Arra is volt példa, hogy az esőzések miatti mély talajon a 40 lóból mindössze 4 ért célba, a többiek felbuktak az akadályokon. Előfordúlt hogy egyetlen ló kivételével az egész az egész mező megtorpant az egyik akadály előtt, így a 100-as nyereményszorzóval induló, esélytelen ló simán nyerte a viadalt. Érdekesség, hogy eddig összesen csak 13 kanca tudott csak győzni a versenyen, és az összes győztes közül csak 3 volt szürke színű. Női zsokék csak 1977 óta állhatnak rajthoz, eddig 18 versenyen vett részt hölgy versenyző. Közülük Geraldine Rees volt az első, aki teljesíteni tudta a távot (1982-ben), Katie Walsh pedig az első, akinek sikerült dobogós helyre kerülnie-2011-ben a harmadik helyen végzett.
Grand National számokban:
A legfiatalabb zsoké,aki nyerni tudott, a 17 éves Bruce Hobbs volt, aki 1938-ban Battleshippel tudta elhódítani a bajnoki címet.
A legidősebb győztes zsoké a 48 éves Dick Saunders volt, aki 1982-ben Grittar-ral ért elsőként célba.
A legrövidebb idő alatt Mr Frisk-nek sikerült teljesítenie a futamot. 1990-ben 8 perc 47,8 másodperc alatt vágtázott végig a nyaktörő pályán.
Eddig összesen 80 ló és 1 zsoké vesztette életét a futamokon.



2016. március 23., szerda

Kétmilliárd dolláros pálya

Az első hírek szerint minden látogatónak a földön koppan majd az álla a március 27-én megrendezett tízmillió dolláros dubaji lóversenyen. A világ legjobb paripáit és lovasait csokorba gyűjtő, nem mellesleg legmagasabb összdíjazású versenyét ugyanis már a Meydan Racetrack-en tartják, amely a földkerekség jelenlegi legmodernebb pályája.
Habár Dubajról az utóbbi időben kelleténél lényegesen gyakrabban röppentek fel-nem is minden alapot nélkülözve- olyan hírek, miszerint csődbe megy a közel-kelet csodája, az arabok minden erejükkel azon vannak, hogy lépten-nyomon bizonyítsák, semmi ok az aggodalomra. A meydan Racetrack mindenesetre valóban elkészült, és bár a kiszolgálóépületek közül jelenleg még több építés alatt áll,a belé fektetett kétmilliárd dollár nem is tűnt el nyomtalanul. A mohammed bin Rashid Al Maktoum sejk által gründolt komplexum nagy számokkal büszkélkedhet: az 1750 méter hosszú tribünön 60 ezer szurkoló ülhet egyszerre, akik akár a 107 méteres képernyőn is nyomon követhetik az eseményeket. A versenypálya mellett ötcsillagos hotelt, hat éttermet és IMAX mozit találunk, ha mégsem kötne le minket annyira a pályán futkározó lovak látványa. A dubaji lóversenyhez fontos megemlíteni, hogy hivatalosan tiltott a szerencsejáték, akárcsak az alkoholfogyasztás, a kettő együtt pedig jelentős mértékben lohasztja a szurkolói lelkesedést.
A dubajosan futurista és technokrata építmény legnagyobb felvágása mégis a megközelítési módja: a tízezer férőhelyes parkolóba ugyanis csak az olcsójánosok állnak, a város krémje a pálya melletti jachtkikötőben parkol. Hogy mit keres egy jachtkikötő a város közepén? Nos, az arabok úgy gondolták, hogy attól még, hogy a 18 négyzetkilométeres komplexum nincs a vízpart mellett, lehet saját kikötője, ennek megfelelően építettek hozzá egy laza négy kilométeres kis csatornát. Röviden összefoglalva: Dubajban a helyzet változatlan.