Zenelejátszó

2014. január 3., péntek

Ruffian a csodakanca

Ruffian a kancák királynője 1972. Április 17.-én született. Ruffian egy angol telivér és kiváló verseny ló.3 évet élt és mind a 3 év alatt megnyert minden versenyt. Veretlen maradt örökre. Egy nap Kentucky Claiborne Farmon látott napvilágot. Tenyésztői és gazdái Stuart és Barbara Janney. A ló apai nagyapja híres Bold Ruler volt. De nem csak Ruffiannak hanem Secretariat-nak és Foolish Pleasure-nek, azaz ők 3-an rokonok. Ruffian marmagassága 172 centi és 2 évesen került Frank. Y. Whiteley-hez. Frank Whiteley 2008 májusában hunyt el, 93 évesen. Ruffian élete első futását 15 hosszos előnnyel nyerte, és a többi első helyét is 8 hossz átlagos előnnyel szerezte meg. 1975-ben nyerte meg a kancák hármas  koronáját, tiaráját. Ő kapta az 1974 kancacsikója címet. Ruffian csak kancákkal futott versenyt majd kitalálták hogy össze mérik erejét a Kentucky Derby győztesével Foolish Pleasure-rel. A verseny 1975. Július 6-án zajlott le. Jacinto Vasquez mindkettő ló zsokéja volt. De választania kellett a két ló között. Végül Ruffian mellett döntött abba bízva hogy ő nyer. Valóságban pénz is volt a tét, és az emberek Nemek versenyének nevezték és emlegették. A lovak beálltak és megszólalt az indító csengő és Ruffian vállát súlyosan megsebesítette a kivágódó ajtó.  De Ruffian hihetetlen fájdalom ellenére is megindult és 400 méteren át fej-fej mellett futott a ménnel. A következő 200 méteren azonban eltörte a jobb elülső lábát. 50000 ottani, és 18 millió televízió előtti ember nézte végig ahogy Ruffian végsőkig küzd a győzelemért. Ruffiant a helyszínről azonnal az állatkórházba szállították. 4 orvos és egy ortopéd sebész 3 órás operációt végzett el ami sikeresnek bizonyult. De mikor a kanca ébredezett, lábaival ismét kapálódzni kezdett a padlón. A merevítők és a nehéz gipsz darabokra törte a másik lábát. Az orvosok úgy gondolták, hogy nem élné túl a műtétsorozatot,ezért a kancák királynőjét a Nemek versenyét követő, napon elaltatták. A ló nem volt több 3 évesnél. "Minden 15-20 évben eljön a pillanat, hogy egy remek és tehetséges versenyló tragédiája a legkeményebb lovasok szívét is összetöri. Pont mint a kancacsikó, Ruffian"- A lóversenyzés teljes könyve. Ruffian életének minden versenye után trénere egyet a hátára terített régi takarói közül. A temetésen azonban kettőt kapott, mert, idézem: mert megérdemelte. A kancát a Belmont Parkban, a célvonal felé nézve temették el. Halála után még 1975-ben megkapta az év hároméves csikója díjat, s ezzel felkerült a 20. század 100 legjobb galopplovának listájára, a 35-ik helyre, ami e listán a legjobb kanca által elért helyezést jelentette. Ugyan ezen a listán Foolish Pleasure 97. helyezést ért el. A lista neki adta mindemellett a 20. század kancacsikója címét is. Egy sport magazin a legjobb 100 női sportoló közé választotta, s közöttük ő az egyetlen, aki nem ember.